Wpisane przez: Łukasz Borowski
2015-04-03 21:20:16
Wielki Piątek upamiętnia mękę i śmierć Chrystusa. Liturgia Męki Pańskiej sprawowana w godzinach popołudniowych dzieli się na cztery części:
1. Liturgię Słowa
2. Adorację Krzyża
3. Obrzędy Komunii Świętej
4. Procesję do grobu.
Sprawowanej Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ksiądz proboszcz. W centrum liturgii tego dnia stoi adorowany Krzyż, który przypomina nam o wielkiej miłości Pana Boga do człowieka. W tym dniu, w którym "Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha", Kościół rozmyślając nad Męką swojego Pana i Oblubieńca oraz adorując Krzyż, wspomina narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu i wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Po adoracji Krzyża podczas liturgii Męki Pańskiej aż do Wigilii Paschalnej, przed Krzyżem przyklęka się, jak przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.