To duszpasterska inicjatywa Ruchu Szensztackiego, wyrosła z potrzeb czasu, jest formą nowej Ewangelizacji. Zapoczątkowany w 1950 roku przez Sługę Bożego diakona Jana Luiza Pozzobona w Santa Maria, w Brazylii, rozszerzył się po całym świecie. Jan Luiz Pozzobon zainspirowany duchowością Ruchu Szensztackiego oraz Jego Założycielem, Sługą Bożym Ojcem Józefem Kentenichem pragnął ożywić życie religijne parafii, poprzez kontakt rodzin z szensztackim sanktuarium a także, aby rodziny jednoczyły się pomiędzy sobą przez wspólne pielgrzymki i spotkania, żyły dla ideałów życia rodzinnego i wspierały się w wierze. Obecność Maryi inspiruje do wspólnej modlitwy rodzinnej oraz odkrywania Boga w codzienności życia.
Założenia Apostolatu:
Obraz Matki Trzykroć Przedziwnej nawiedza systematycznie co miesiąc określony stały krąg osób np. 10 lub 15 rodzin lub osób. W domu danej rodziny obraz przebywa 2 lub 3 dni (dni miesiąca są dzielone na liczbę osób w kręgu) i jest przekazywany do następnej rodziny lub osoby z tego kręgu. Pomocą w przeżywaniu nawiedzenia jest załączona książka z modlitwami i rozważaniami. Osoba odpowiedzialna za krąg troszczy się, by obraz stale w tym kręgu peregrynował dlatego też sporządza się listę osób nalążących do niego i stara się być z nimi w kontakcie.
Cele apostolskie:
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej, odpowiada na potrzeby czasu i skutecznie trafia w potrzeby współczesnego człowieka. Cele można wyrazić następująco:
Apostolat wprowadza ludzi w kontakt z Chrystusem i Matką Bożą. Maryja, nawiedzając poszczególne rodziny wychowuje jej członków do pełni życia chrześcijańskiego.
Duch, który ożywia peregrynację, zwłaszcza tych, którzy są za nią odpowiedzialni jest duchem przymierza miłości, ufnego, z pomocą Matki Bożej dążenia do świętości.
Peregrynacja jest konkretnym wkładem w ewangelizację współczesnego świata oraz w odnowę społeczeństwa.
Peregrynacja obrazu MTA łączy się z odmawianiem modlitwy różańcowej, która pomaga wzrastać w świat wiary oraz żyć w obecności Maryi i Jej Syna.
Matka Boża Trzykroć Przedziwna, nawiedzając w swym obrazie rodziny, pobudza ich do coraz głębszego życia sakramentalnego oraz do odkrycia wartości Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu.
Peregrynacja obrazu MTA jest wkładem Ruchu Szensztackiego w urzeczywistnianie ewangelizacyjnej misji Kościoła.
Jan Paweł II o Pielgrzymującej Matce Bożej mówił:
„Wysiłki Szensztatu są w szczególny sposób skierowane do rodzin jako podstawowych komórek Kościoła i społeczeństwa. Idąc za radą waszego założyciela, udzielacie Krzyżowi i obrazowi Maryi szczególnego miejsca w waszych domach, tak, że stają się sanktuariami domowymi Kościoła (Familiaris consortio 55), gdzie Maryja działa jako Matka i Wychowawczyni. W ten więc sposób Maryja przychodzi ciągle do ludzi jako Pielgrzymująca Matka Boga, żeby mogli doświadczyć Jej matczynej pomocy i miłości. Nasz Kościół potrzebuje ożywienia wiary i apostolskiego działania. To zaangażowanie łączy wiele kościelnych wspólnot i ruchów duchowych, które Duch Boży wzbudził u progu trzeciego tysiąclecia. Są one odpowiedzią Opatrzności na wiele wyzwań naszych czasów”. Jan Paweł II, Castel Gandolfo, 9.09.2004 r.
Jak założyć nowy krąg?
Osoba lub rodzina, która chciałaby przystąpić do kręgu modlitewnego Matki Bożej Pielgrzymującej powinna skontaktować się z koordynatorem lub opiekunem.
Obraz powinien przynajmniej raz w miesiącu być u każdego członka kręgu lub rodziny.
Przez kolejne miesiące Matka Boża, odwiedzając członków Kręgu, „spotyka się” także z innymi ludźmi.
Istotnym zwyczajem Kręgów Matki Bożej Pielgrzymującej stało się uczestniczenie raz w miesiącu we wspólnej Mszy św. W naszej Parafii będziemy starali się to czynić 18 dnia każdego miesiąca. Jest to okazja do wzajemnej integracji, wspólnej modlitwy, polecenia Bogu przez ręce Matki Bożej rodzin należących do kręgu, środowisk w których żyją.
Wszystkich – pragnących zaprosić do swych domów, a przede wszystkim do swych serc, Matkę Bożą Trzykroć Przedziwną, zapraszamy do tworzenia kolejnych kręgów.
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia działania wszystkich zawartych tu usług.
Możesz określić warunki przechowywania lub
dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.ok