2021-04-03 08:02:07
Wielki Piątek to dzień Krzyża, pamiątka śmierci Pana Jezusa. Krzyż jest w centrum liturgii. Przez cały dzień nie sprawuje się Mszy Świętej. Komunii udziela się tylko w czasie Liturgii Męki Pańskiej. Zakazuje się sprawowania Sakramentów, poza Namaszczeniem Chorych i Spowiedzią. Na początku celebrans z asystą zbliża się do Ołtarza. Procesja wejścia odbywa się w milczeniu, bez śpiewu. Kapłan oddaje cześć Chrystusowi Zbawicielowi – leżąc krzyżem. Wierni w tym czasie, klęcząc, w milczeniu uwielbiają Pana za Jego miłość i przepraszają za swoje grzechy. Następnie odczytuje się opis Męki Pańskiej z Ewangelii Świętego Jana. Potem uroczyście odsłania się Krzyż. W czasie tej czynności kapłan trzykrotnie śpiewa: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”, na co ludzie odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem.” Następnie wszyscy wierni mogą podejść i ucałować odsłonięty Krzyż – w tym roku ze względu epidemii w naszym imieniu uczynił to ks. Proboszcz. Potem uczestnicy Liturgii mogą przyjąć Komunię.  Na zakończenie Nabożeństwa przenosi się Najświętszy Sakrament do bocznego ołtarza – Grobu Pańskiego, w monstrancji okrytej przezroczystym welonem. Procesja odbywa się przy śpiewie: „Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud”. Po liturgii znowu odkrywa się ołtarz. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim trwa do późnych godzin wieczornych.
Przez cały dzień należy zachowywać post ilościowy i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ofiary zbierane w tym dniu na tacę przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie i miejsc kultu w Ziemi Świętej.

Wielki Piątek
1. czytanie (Dz 6, 1-7)Wybór pierwszych diakonówPsalm (Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 18-19 (R.: por. 22))Okaż swą łaskę ufającym Tobie
Albo: Alleluja
Aklamacja ()Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(J 6, 16-21)Jezus chodzi po wodzie Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
16:001. Ślub: Renata i Marcin
17:301. † Genowefę (1r.), Henryka zr. Leszków
2. † Tadeusza Kryczkę (Gr.)
18:001. † Jadwigę i Henryka Strzyżewskich
2. † Genowefę (r.), Jana, Krzysztofa zr. Kryczków