2021-04-04 15:38:48
Wielka Sobota to szczególny dzień ciszy całego Kościoła, ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania. Nawiedzamy w tym dniu Grób Pański i czuwamy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.  Młodzież z KSMu czuwała przy grobie zarówno w Wielki Piątek , jak i w Wielką Sobotę.
Wigilia Paschalna to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Odprawiana powinna być przed północą, tj. w sobotę późnym wieczorem i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Nabożeństwo składa się z pięciu zasadniczych części:
1. Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA .
2. Liturgia Słowa  ma nam przypomnieć najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.
3. Po homilii następuje poświęcenie wody chrzcielnej, które kończy się odnowieniem przyrzeczeń sakramentu chrztu św.
4. Liturgia Eucharystyczna tej nocy jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne, do Komunii św. winni przystąpić wszyscy.
5. Po Mszy św. wyrusza procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do wielbienia Go za wszystko, co dla nas uczynił.
 Dzieci po rezurekcji za to, że tak wcześnie wstały otrzymały niespodziankę.

Wigilia Paschalna i Rezurekcja
1. czytanie (Dz 6, 1-7)Wybór pierwszych diakonówPsalm (Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 18-19 (R.: por. 22))Okaż swą łaskę ufającym Tobie
Albo: Alleluja
Aklamacja ()Alleluja, alleluja, allelujaEwangelia na dziś(J 6, 16-21)Jezus chodzi po wodzie Kolejne dni: jutro najbliższa niedziela
16:001. Ślub: Renata i Marcin
17:301. † Genowefę (1r.), Henryka zr. Leszków
2. † Tadeusza Kryczkę (Gr.)
18:001. † Jadwigę i Henryka Strzyżewskich
2. † Genowefę (r.), Jana, Krzysztofa zr. Kryczków